Sočni divjačinski golaž
Zgodovina golaža priča o tem, kako se je preprosta kmečka jed razvila v kulinarično zakladnico, ki združuje različne okuse in vplive ter je še danes priljubljena po vsem svetu.
Recept za divjačinski golaž
Sestavine
- 500 g divjačine (srna, jelen ali divji prašič), narezane na kose
- 2 čebuli, drobno sesekljani
- 2 stroka česna, sesekljana
- 2 žlici rastlinskega olja
- 2 žlici moke
- 2 žlici paradižnikove paste
- 1 rdeča paprika, nasekljana
- 1 rumena paprika, nasekljana
- 1 zelena paprika, nasekljana
- 2 korenčka, nasekljana
- 2 krompirja, narezana na kocke
- 1 žlička mletega kumina
- 1 žlička mlete paprike
- 1 žlička suhega timijana
- Sol in poper po okusu
- 750 ml goveje ali piščančje jušne osnove
- 1 skodelica rdečega vina
- Šopek svežega peteršilja
- Oljčno olje za cvrtje
Navodila
- V velikem loncu segrejte olje na srednji vročini. Dodajte čebulo in česen ter pražite, dokler ne postaneta mehka in steklena.
- Dodajte narezano divjačino in pražite, da se meso lepo obarva z vseh strani.
- Potresemo z moko in dobro premešamo, da se meso enakomerno prekrije s tanko plastjo moke.
- Dodajte paradižnikovo pasto, papriko, korenje, krompir, mleti kumin, mleto papriko in suhi timijan. Dobro premešajte in pražite še nekaj minut.
- Postopoma dodajte govejo ali piščančjo jušno osnovo in rdeče vino. Zmanjšajte temperaturo in pustite, da golaž počasi vre vsaj eno uro, dokler meso ni mehko.
- Preden postrežete, po okusu dodajte sol in poper. Posujte s sesekljanim peteršiljem.
- Golaž postrezite s kruhovimi cmoki, testeninami ali krompirjem ter uživajte v okusu divjih jedi.
Ta divjačinski golaž bo navdušil ljubitelje mesa in vonj po česnu in timijanu bo napolnil vašo kuhinjo s čudovitim vonjem. Dober tek!
Nasveti za pripravo golaža
- Dodajte temno čokolado: Da bi dodali globino okusa in rahlo grenkobo, razmislite o dodajanju koščkov temne čokolade k golažu. Ko se stopi, bo dodala bogatost omaki.
- Uporabite rdeče vino: Namesto običajnega rdečega vina lahko poskusite tudi z drugimi vinskimi sortami, kot je temno vino ali porto. Ta vina bodo omaki dala bogatejši in kompleksnejši okus.
- Marinirajte meso: Pred pripravo golaža meso marinirajte v vinu z zelišči, česnom in lovorjevimi listi. To bo mesu dalo dodaten okus in mehkobo.
- Dodajte suhe slive ali brusnice: Suhe slive ali brusnice lahko dodajo naravno sladkobo in kislost vaši omaki. So odličen dodatek k divjačini.
- Uporabite divje gobe: Če imate radi gobe, lahko dodate nekaj divjih gob, kot so lisičke ali jurčki. Te bodo prispevale k naravnemu okusu divjih jedi.
- Vključite vinsko kislino: Dodajte nekaj kapljic kisa, kot je rdeči vinski kis, za uravnoteženje okusa in svežino jedi.
- Pripravite ga vnaprej: Golaž se pogosto izboljša, če ga pripravite dan ali dva vnaprej, saj se okusi dobro premešajo in poglobijo.
- Poskrbite za prilogo: Namesto običajnega krompirja razmislite o pripravi divjačinskega golaža s polento, ajdovo kašo ali testeninami. To bo omogočilo drugačen pridih okusa.
S čim postrežemo golaž
- Krompir: Golaž se pogosto postreže s kuhanim krompirjem ali pire krompirjem. Krompir se odlično ujema z bogato omako.
- Testenine: Golaž lahko postrežete tudi s testeninami, kot so rezanci ali široki rezanci.
- Kruh: Košček svežega kruha, kot je bageta ali kruh s semeni, je odličen za pomakanje v omako.
- Zelena solata: Sveža zelena solata z limoninim prelivom lahko odlično uravnoteži bogate okuse golaža.
- Kislo zelje: V nekaterih državah, kot na Madžarskem, je golaž tradicionalno postrežen z rahlo kislim zeljem.
- Puran: Poskusite postreči golaž z mletim puranjim mesom namesto govedine.
- Polenta: Golaž se odlično poda k rezinami polente, ki se popečejo na žaru ali ponvi.
- Slive: Za sladkejši pridih lahko golaž postrežete s kuhanimi suhimi slivami.
- Pire iz cvetače: Za zdravo alternativo, golaž postrežite s pirejem iz cvetače.
- Koruzni kruh: Namesto običajnega kruha postrežite golaž z rezino koruznega kruha, ki bo dodal zanimiv okusni kontrast.
Nekateri od teh nenavadnih dodatkov lahko poskrbijo za osvežitev klasičnega recepta za goveji golaž in dodajo nove razsežnosti okusov vašemu obroku. Sledite svojim željam in okusu ter eksperimentirajte s kombinacijami!
Zgodovina golaža
Golaž ima zanimivo zgodovino, ki sega v daljno preteklost in je tesno povezana s kulturnimi vplivi različnih regij.
Golaž izvira iz Madžarske, kjer se še danes imenuje "gulyás" in je pomemben del madžarske kulinarike. Prvotno je bil pripravljen kot preprosta jed za pastirje in kuharje, ki so potrebovali hranljiv obrok med delom na prostem. Sčasoma se je golaž razvil v različne oblike, ki so jih razvijali kuharji na dvorih in v kmečkih skupnostih.
V 19. stoletju je golaž postala priljubljena jed tudi med vojaki in popotniki po Evropi. Ko so se vojaki vrnili domov, so s seboj prinesli recepte za golaž, kar je prispevalo k širjenju te jedi po različnih državah. Popularni so na primer divjačinski golaž, ciganski golaž, sipin golaž, krompirjev golaž s hrenovko in svinjski golaž.
Zanimivosti
- Golaž na Marsu: Leta 1971 so astronavti Apollo 15 na svoji misiji nosili vrečke z zamrznjenim golažem, ki so jih nato segrevali v vesoljskih odpravah. To je bil prvi primer "vesoljskega" golaža!
- Golaž kot simbol: Golaž ima v Madžarski status nacionalnega simbola in je vključen v mnoge folklorne prireditve in parade. Vsako leto se tam odvija tudi tekmovanje za najboljši golaž, kjer kuharji tekmujejo za prestižne naslove.
- Recept po svetu: Po vsem svetu obstaja več kot 200 različic receptov za pripravo golaža. Vsaka država ali regija ima svojo posebno različico te jedi, ki temelji na lokalnih okusih in tradicijah.
- Antična korenina: Zgodovinarji verjamejo, da segajo korenine golaža v obdobje Rimskih vojakov. Nekateri trdijo, da so rimski vojaki uporabljali podobno metodo kuhanja mesa, imenovano "gulash," da bi ohranili meso dlje časa.
- Golaž v vesolju: Golaž je bil prvič uveden v vesolje leta 1973 na misiji Skylab 2. Astronavti so ga prinesli s seboj in ga zaužili na vesoljski postaji.
- Rekordna količina: Leta 2009 je bil v Budimpešti postavljen svetovni rekord za največjo porcijo golaža, ki je tehtala več kot 4000 kilogramov. Ta velik lonec golaža je zadostoval za okoli 17.000 obrokov!
Golaž je torej več kot le preprosta jed. Ima bogato zgodovino, vpliva na kulturo in ima celo svoje mesto v vesolju.